2019 Team Champions League

2019 Team Champions League

2019 will see the introduction of a New and Exciting Team Match Play format call the Duckhook Match Play Champions League!

The Team Champions will win a Magnificent 2 Night, 8 man Golf Tour sponsored by Nkonyeni Residential Golf Estate!

Changing from the traditional round by round eliminations, The Champions League will now give Teams 3 Matches. The new format will see 36 Teams divided into 9 Groups of 4 Pools which will see all 4 Teams play each other in a Round Robin Phase.

The Top 2 Teams with the most points will progress to the Round of 16.

The 2019 Season Calendar features 3 additional Events dedicated to the Team Match Play. All Teams will take part in a Match Play only event solely focusing on beating your opponent.

Date Course Round
10th March Pecanwood Golf Estate Round 1 Complete
19th May Reading Country Club Round 2 Complete
9th June Centurion Golf Estate Round 3 Complete

Once the Round of 16 has been decided the Match up will be schedule into the Thursday and Sunday League.

Entry Details
Loyalty Members R400-00 (Per Player) Payment secures entry
Non-Loyalty Members R500-00 (Per Player) Payment secures entry

Team K/O: (Points gets allocated to each player/same amount for both players)

POSITION POINTS
WINNER 750
RUNNER UP 450
SEMI-FINALISTS 262,5
QUARTER-FINAL LOSERS 146,25
ROUND OF 16 LOSERS 87,65
GROUP STAGE LOSERS 42,60

How the Team Knockout will Work

8 Pools of 4 teams
Each Team will play the other 3 Teams in their Pool.

The Top 2 Finishing Teams of every Pool will progress to the Round of 16.

How the Points System will work:
WIN – 3 Points
DRAW/HALVE – 1 Point Each
LOSS – 0 points

Points Difference:
 This will be calculated by the amount of Holes a Team win by.
Example:
Team A  2&1  Team B 
Team A receives:  +2
Team B  receives: -2

Team A  1 Up  Team B
Team A receives:  +1
Team B  receives: -1 

Bonus Points:
1 Bonus Point will be given to a team if they win by 6 or more holes (6&4, 6&5, 7&6 etc.)

In the event the Log is Tied after the Group Phase
the team with the best Points Difference will progress.

Semi Finals

Team A Result Team B League
FatMen²  vs The Joiners Zwartkop
Fairway to Heaven vs Sultan of Swings / Putt Pirates Zwartkop

Quarter Finals

Team A Result Team B League
FatMen²  4&3 Who’s your Caddie Houghton
The Joiners 4&3 Victorious Secret Houghton
Fairway to Heaven 5&4 Mighty Ducks Germiston
Sultan of Swings vs Putt Pirates Zwartkop

Round of 16

Team A Result Team B League
FatMen² 1up G-Force Germiston
Who’s your Caddie 3&1 Team Firequip Germiston
The Joiners 5&4 Dude where is my Par Copperleaf
Victorious Secret 2&1 Dildos Copperleaf
Mighty Ducks 5&3 DrawShank 3 Wingate
Fairway to Heaven 5&4 Wannabe Eagles Copperleaf
Sultan of Swings 1up Blond and the Pimp Irene
Putt Pirates 1up Scratch my Handicap Copperleaf

Play – offs

Team A Result Team B League
DrawShank 3 3&1 Steady Eddie Bushwillow
G-Force 5&4 Chuck Norris Offspring Copper Leaf

Group Stage

Group A Played Win Draw Loss BP PD Total
*The Mighty Ducks 3 2 1 0 2 15 9
*Victorious Secret 3 2 1 0 1 11 8
Asian All Starts 3 1 0 2 0 -12 3
NVMYTEAM 3 0 0 3 0 -14 0
Team A Result Team B
Frikkie Barnard / Danie Geldenhuys 8&7 Nico Roets / Andrew Smith
Dawie vd Merwe / Ryan Kwan 6&4 Prinay Panday / Allan Lee Son
Frikkie Barnard / Danie Geldenhuys A/S Dawie vd Merwe / Ryan Kwan
Prinay Panday / Allan Lee Son 1up Nico Roets / Andrew Smith
Nico Roets / Andrew Smith 5&3 Dawie vd Merwe / Ryan Kwan
Frikkie Barnard / Danie Geldenhuys 7&5 Prinay Panday / Allan Lee Son
Group B Played Win Draw Loss BP PD Total
*FatMen² 3 3 0 0 0 7 9
*DrawShank 3 3 1 0 2 0 -2 3
Dazzling Bandits 3 1 0 2 0 -2 3
The SuperSubs 3 1 0 2 0 -3 3
Team A Result Team B
Amukelani Maluleke / Kevin Ho 1up Wayne MacMillan / Francois Kamffer
Fats Calitz / Christo Ehlers 2&1 Mazz Lacueva / Andre Kotze
Fats Calitz / Christo Ehlers 5&4 Wayne MacMillan / Francois Kamffer
Mazz Lacueva / Andre Kotze 3&2 Amukelani Maluleke / Kevin Ho
Wayne MacMillan / Francois Kamffer 3&2 Mazz Lacueva / Andre Kotze
Fats Calitz / Christo Ehlers Forfeit Amukelani Maluleke / Kevin Ho
Group C Played Win Draw Loss BP PD Total
*Putt Pirates 3 3 0 0 0 10 9
*Blonde and the Pimp 3 2 0 1 0 5 6
Gatjie Slagters 3 1 0 2 0 -7 3
#TeamCancerian 3 0 0 3 0 -8 0
Team A Result Team B
Jaco de Kock / Dewald du Plooy 1up Diederick Hattingh / Louis Nel
Liaan Kruger / Juan vd Westhuizen 2&1 Klari van Zyl / Terance Richardson
Liaan Kruger / Juan vd Westhuizen 5&3 Jaco de Kock / Dewald du Plooy
Klari van Zyl / Terance Richardson 4&2 Diederick Hattingh / Louis Nel
Klari van Zyl / Terance Richardson 3&2 Jaco de Kock / Dewald du Plooy
Liaan Kruger / Juan vd Westhuizen 3&1 Diederick Hattingh / Louis Nel
Group D Played Win Draw Loss BP PD Total
*The Joiners 3 2 1 0 0 9 7
*Sultans of Swing 3 2 0 1 1 4 7
 The Rugrats 3 1 0 2 0 -8 3
The Swartse 3 0 1 2 0 -5 0
Team A Result Team B
Carel vd Meulen/Lukie Jansen 1up Andre Swart / Ruben Swart
Bryton Ndiweni / Randal Chetty 3&2 Marthinus Bekker / Tiaan Bekker
Bryton Ndiweni / Randal Chetty 6&4 Carel vd Meulen/Lukie Jansen
Marthinus Bekker / Tiaan Bekker 4&2 Andre Swart / Ruben Swart
Carel vd Meulen/Lukie Jansen 9&7 Marthinus Bekker / Tiaan Bekker
Andre Swart / Ruben Swart Forfeit Bryton Ndiweni / Randal Chetty
Group E Played Win Draw Loss BP PD Total
*Scratch my Handicap 3 2 0 1 0 1 6
*Team Fire-Quip 3 2 0 1 0 -1 6
Born-a-Hero 3 1 1 1 0 1 4
Parblow Escobar 3 0 1 2 0 -1 1
Team A Result Team B
Mugammad Jappie / Kurt Damon A/S Mark Borrajeiro / Tony Borrajeiro
Willie Koekemoer / Rick Louw 1up Hussain Ismail / Muneer Valley
Hussain Ismail / Muneer Valley Forfeit Mugammad Jappie / Kurt Damon
Mark Borrajeiro / Tony Borrajeiro 3&2 Willie Koekemoer / Rick Louw
Willie Koekemoer / Rick Louw 1up Mugammad Jappie / Kurt Damon
Hussain Ismail / Muneer Valley 2&1 Mark Borrajeiro / Tony Borrajeiro
Group F Played Win Draw Loss BP PD Total
*Fairway to Heaven 3 2 0 1 0 6 6
*Team Dildo 3 2 0 1 0 1 6
SOB’s 3 1 0 2 0 -3 3
The Clubbers 3 1 0 2 0 -4 3
Team A Result Team B
Paul Ricketts / Dean Sherman 5&4 Chris Jacobs / Craig Greybe
Jason Dedekind / Jamie Sherry 3&2 Dylan Stafford / Dylan de Beer
Dylan Stafford / Dylan de Beer 2&1 Chris Jacobs / Craig Greybe
Paul Ricketts / Dean Sherman 3&2 Jason Dedekind / Jamie Sherry
Chris Jacobs / Craig Greybe 3&2 Jason Dedekind / Jamie Sherry
Dylan Stafford / Dylan de Beer 2&1 Paul Ricketts / Dean Sherman
Group G Played Win Draw Loss BP PD Total
*Dude where is my Par 3 2 0 1 0 4 6
*The Wannabe Eagles 3 2 0 1 0 1 6
Keg and Half Pint 3 1 1 1 0 -1 4
Double Trouble 3 0 1 2 0 -4 1
Team A Result Team B
Peter Zachariou / Andre Botha 3&2 Karl Jaacks / Nic Coles
Heinrich Botes / John John 4&2 Wayne Jeanson / Rhyan Jeanson
Heinrich Botes / John John 2&1 Peter Zachariou / Andre Botha
Wayne Jeanson / Rhyan Jeanson A/S Karl Jaacks / Nic Coles
Peter Zachariou / Andre Botha Forfeit Wayne Jeanson / Rhyan Jeanson
Karl Jaacks / Nic Coles 2up Heinrich Botes / John John

Group H Played Win Draw Loss BP PD Total
*G-Force 3 1 2 0 0 3 5
*Steady Eddie 3 1 1 1 0 4 4
3 0 2 1 0 -1 4
Foreplayers 3 1 1 1 0 -6 4
Team A Result Team B
Peter Wiid / Oswald Gibson 1up Leon van Aarde / Louis Jeanson
Graham de Villiers / Gerhard Snyman 3&1 Jason Ivins / Eddie Ivins
Peter Wiid / Oswald Gibson A/S Graham de Villiers / Gerhard Snyman
Jason Ivins / Eddie Ivins A/S Leon van Aarde / Louis Jeanson
Jason Ivins / Eddie Ivins 7&5 Peter Wiid / Oswald Gibson
Leon van Aarde / Louis Jeanson A/S Graham de Villiers / Gerhard Snyman
Group I Played Win Draw Loss BP PD Total
*Who’s your Caddie 3 2 1 0 0 7 7
*Chuck Norris Offspring 3 1 1 1 0 1 4
Brother with Attitude 3 1 0 2 0 -1 3
Outoppies 3 1 0 2 0 -7 3
Team A Result Team B
Cornell Erasmus / Sarel Steyn A/S Kobus Schoeman / Alan Louw
Ettiene Pienaar / Johan vd Heever 1up Robert Michael / Quinton Matherell
Cornell Erasmus / Sarel Steyn 3&2 Ettiene Pienaar / Johan vd Heever
Kobus Schoeman / Alan Louw 2up Robert Michael / Quinton Matherell
Robert Michael / Quinton Matherell 2&1 Cornell Erasmus / Sarel Steyn
Kobus Schoeman / Alan Louw 5&3 Ettiene Pienaar / Johan vd Heever

Match Schedule

  • Teams Entering need to make themselves available for the Round Robin Fixtures
    Best efforts will be made to play these Pool Matches.
  • If both teams can’t play matches it will be a Draw and 1 point each will be allocated

Match Play Format

  • The Knockout will be a Match Play format.
  • Lowest Handicapped player with move down to Scratch.
  • The most Stableford points scored on each hole will determine the winner of the hole.
  • The hole must be won outright. If a team gets no points, the other team must make a point to win the hole.
  • Players will count for their DHG Handicap, no Gimmies to be given.
 Event of a Tie – Group Phase
  • Each Team earns 1 point in the event of the Match ending in a Tie after 18 holes.
Knockout Phase – Round of 16
  • The worse 4  2nd place qualifiers will play off to get secure a spot in the Round of 16.
Event of a Tie – Knockout Phase
  • In the event of the Match ending in a Tie after 18 holes, the Duckhook stroke 1 count-back rule will apply.

Duckhook Team Knockout Champions

Year Players Team
2015 Ian Terbrugge & Paul Schoombie The Woodenspoons
2017 Bruce du Toit & Hugo du Preez MAKKERS
2018 Wille Koekemoer & Rick Louw TEAM NAM

2019 Team Entries

Entry Player 1 Player 2 Team Name
1 Mazz Lacueva Andre Kotze Drawshank Part 3
2  Francois Calitz Christo Ehlers FatMen²
3 Frikkie Barnard Danie Geldenhuys The Mighty Ducks
4 Wayne Jeanson Rhyan Jeanson Double Trouble
5 Mugammad Jappie Kurt Damon Parblow Escobar
6 Cornell Erasmus Sarel Steyn Chuck Norris Offspring
7 Dylan Stafford Dylan de Beer Team Dildo
8 Hussain Ismail Muneer Valley Scratch my Handicap
9 Diederick Hattingh Louis Nel #TeamCancerian
10 Klari van Zyl Terance Richardson Blonde and the Pimp
11 Graham de Villers Gerhard Snyman G Force
12 Paul Ricketts Dean Sherman Fairway to Heaven
13 Karl Jaacks Nic Coles Keg and Half Pint
14 Jason Ivins Eddie Ivins Steady Eddie
15 Heinrich Botes John John Dude where is my Par
16 Kobus Schoeman Alan Louw Who’s your Caddie
17 Wayne MacMillan Francois Kamffer The SuperSubs
18 Robert Michael Quinton Matherell Brother with Attitude
19 Ettiene Pienaar Johan van der Heever Outoppies
20 Mark Borrajeiro Tony Borrajeiro Born-a-Hero
21 Peter Wiid Oswald Gibson Foreplayers
22 Rick Louw Willie Koekemore Team Fire-Quip
23 Carel van der Meulen Lukie Jansen Sultans of Swing
24 Bryton Ndiweni Randal Chetty The Joiners
25 Dawie van der Merwe Ryan Kwan Victorious Secret
26 Andre Swart Ruben Swart The Swartse
27 Kevin Ho Amukelani Dazzling Bandits
28 Jason Dedekind Jamie Sherry SOB’s
29 Marthinus Bekker Tiaan Bekker The Rugrats
30 Liaan Kruger Juan van der Westhuizen Putt Pirates
31 Prinay Panday Allan Lee Son Asian All Stars
32 Peter Zachariou Andre Botha The Wannabe Eagles
33 Nico Roets Andrew Smith NVMYTEAM
34 Leon van Aarde Louis Jeanson
35 Jaco de Kock Dewald du Plooy Gatjie Slagters
36 Chris Jacobs Craig Greybe The Clubbers
Share this article with friends
css.php