2020 Team Champions League

The 2020 Season will once again Feature a Team Champions League! For the 2nd Year the Tournament will feature a Group and Knockout Stage.

The Champions League gives Teams 3 Matches to enjoy the Head to Head Format. The tournament will see Teams divided into Groups of 4 Teams playing each other in a Round Robin Phase.

ENTRY DETAILS
Loyalty Members R400-00 (Per Player) Payment secures entry
Non-Loyalty Members R550-00 (Per Player) Payment secures entry

Team K/O: (Points gets allocated to each player/same amount for both players)

POSITION POINTS
WINNER 750
RUNNER UP 450
SEMI-FINALISTS 262,5
QUARTER-FINAL LOSERS 146,25
ROUND OF 16 LOSERS 87,65
GROUP STAGE LOSERS 42,60

How the Team Knockout will Work

How the Points System will work:
WIN – 3 Points
DRAW/HALVE – 1 Point Each
LOSS – 0 points

Points Difference:
This will be calculated by the amount of Holes a Team win by.
Example:
Team A  2&1  Team B
Team A receives:  +2
Team B  receives: -2

Team A  1 Up  Team B
Team A receives:  +1
Team B  receives: -1

Bonus Points:
1 Bonus Point will be given to a team if they win by 6 or more holes (6&4, 6&5, 7&6 etc.)

In the event the Log is Tied after the Group Phase
the team with the best Points Difference will progress.

Group Stage

GROUP A PLAYED WIN DRAW LOSS BP PD TOTAL
*Jason Ivins / Eddie Ivins 4 3 1 1 0 15 11
Albert Liebenberg / Johan Potgieter 4 2 1 1 0 1 7
Gerhard Snyman / Graham de Villiers 4 1 2 1 0 0 5
Pieter Prinsloo / Okkie Brits 4 1 0 3 0 -5 3
Prinay Panday / Allen Lee Son 4 1 0 2 0 -11 3
TEAM 1 RESULT TEAM B
Daredevils 3&1 Asian All Stars
G-Force A/S Steady Eddie
Steady Eddie 5&3 Daredevils
G-Force 2&1 Daredevils
Dimple Balls 4&3 Asian All Stars
Asian All Stars 2&1 G-Force
Dimple Balls 1up Daredevils
Dimple Balls A/S G-Force
Steady Eddie 6&5 Asian All Stars
Steady Eddie 4&3 Dimple Balls

 

GROUP B PLAYED WIN DRAW LOSS BP PD TOTAL
*Danie Geldenhuys / Frikkie Barnard 4 4 0 0 0 10 12
Mazz Lacueva / Ruben Swart 4 3 0 1 1 7 10
Jason Jennaker / Kevin Roman 4 1 0 3 0 -8 3
Ewald van Wyk / Henry Hall 3 1 0 2 0 -5 3
Eduan Potgieter / Seph Robertse 3 0 0 3 0 -4 0
TEAM 1 RESULT TEAM B
Might Ducks 3&1 African Hoopoes
Won Direction 2&1 Balls Deep
Won Direction 6&4 African Hoopoes
Might Ducks 3&1 Balls Deep
African Hoopoes 1up Aquilas
Might Ducks 3&2 Won Direction
Won Direction 2&1 Aquilas
Might Ducks 1up Aquilas
Balls Deep Forfeit African Hoopoes

 

GROUP C PLAYED WIN DRAW LOSS BP PD TOTAL
*Rudi Matthee / Tiaan Schmulian 4 3 0 1 0 9 9
Kyle Lourens / Mitchell de Ascensao 4 2 0 2 0 1 6
Nerudo Mregi / Malefane Mokoena 4 2 0 2 0 0 6
Robert Michael / Dhana Perumal 4 2 0 2 0 -4 6
Lukie Jansen / Carel v/d Meulen 4 1 0 3 0 -4 3
TEAM 1 RESULT TEAM B
Young Guns 3&1 Putt Putt Bar
Sultans of Swing 3&2 Black Panthers
Putt Putt Bar 3&2 Sultans of Swing
Black Panthers 4&3 Natural Hazards
Young Guns 5&4 Natural Hazards
Natural Hazards 4&3 Sultans of Swing
Natural Hazards 1UP Putt Putt Bar
Young Guns 2&1 Sultans of Swing
Black Panthers 1up Young Guns
Putt Putt Bar 2up Black Panthers

 

GROUP D PLAYED WIN DRAW LOSS BP PD TOTAL
*Matt Beneke / Mark Beneke 3 3 0 0 1 12 10
Mark Borrajeiro / Tony Borrajeiro 3 2 0 1 0 3 6
Kevin Ho / Chad Rose 3 1 0 2 1 -2 4
Louis Jeanson / Leon van Aarde 3 0 0 3 0 -14 0
John John v Vuuren / Heinrich Botes FOREFIT
TEAM 1 RESULT TEAM B
Born-a-Hero 3&2 L2
The Beneke’s 6&4 CK off the Tee
The Beneke’s 2UP Born-a-Hero
CK off the Tee 7&5 L2
The Beneke’s 4&2 L2

 

GROUP E PLAYED WIN DRAW LOSS BP PD TOTAL
*Russel Tandy / Matthew Widdall 3 3 0 0 0 11 9
Hanno Oosthuizen / Bartjie de Klerk 4 2 1 1 0 5 7
Oswald Gibson / Peter Wiid 3 2 1 0 0 1 6
Dylan de Beer / Harman Steyn 3 0 0 3 0 -8 0
Neels du Toit / Peter Zachariou 3 0 0 3 0 -9 0
TEAM 1 RESULT TEAM B
Benson & Wedges A/S Foreplayers
Benson & Wedges 3&2 Viking Princess
Scales from the Vale 4&3 Returning Eagles
Scales from the Vale 5&4 Viking Princess
Benson & Wedges 4&3 Returning Eagles
Foreplayers 1up Returning Eagles
Scales from the Vale 2up Benson & Wedges
Foreplayers Forfeit Viking Princess

 

GROUP F PLAYED WIN DRAW LOSS BP PD TOTAL
*Nicki Vallentgoed / Billy Hall 4 4 0 0 0 11 12
Fats Calitz / Simon Meyer 4 3 0 1 0 7 9
Dorian Fourie / Chris Mawhinny 3 1 0 2 0 -4 3
Gideon Richter / Dylan Stafford 2 0 0 2 0 -8 0
Alan Louw / Kobus Schoeman 3 0 0 3 0 -6 0
TEAM 1 RESULT TEAM B
NG Spark Plugs 4&3 Shaft & Balls
Wormburners 2&1 Who’s your Caddy
NG Spark Plugs 1up Who’s your Caddy
Shaft & Balls 3&2 Wormburners
Shaft & Balls 5&4 Saints Boys
NG Spark Plugs 3&1 Wormburners
Shaft & Balls 3&2 Who’s your Caddy
NG Spark Plugs 3&2 Saints Boys

 

GROUP G PLAYED WIN DRAW LOSS BP PD TOTAL
*Randal Chetty / Bryton Ndiweni 2 2 0 0 0 7 6
Cornell Erasmus / Sarel Steyn 3 2 0 1 0 -1 6
Andre Kotze / Louis Rowan 1 0 0 1 0 -1 0
Aldo Fourie / Anrich Fourie 2 0 0 2 0 -5 0
Joey du Preez / Gregory Shaw Forfeit Forfeit Forfeit Forfeit Forfeit Forfeit Forfeit
TEAM 1 RESULT TEAM B
The Joiners 3&1 Benoni Boeties
Eagle Hunters 1up Grip it & Sip it
Eagle Hunters 2&1 Benoni Boeties
The Joiners 4&3 Eagle Hunters

 

GROUP H PLAYED WIN DRAW LOSS BP PD TOTAL
*Terance Richardson / JP Atwood 4 3 0 1 0 9 9
Lyle Langley / Adam Ford 4 2 1 1 0 0 7
Marthinus Bekker / Ryan Estment 3 1 0 2 1 4 4
Rhyan Jeanson / Wayne Jeanson 3 1 1 1 0 -2 4
Hussein Ismail / Muneer Valley 2 0 0 2 0 -7 0
TEAM 1 RESULT TEAM B
Wannabe JT’s 1up Boshokkie Bandits
Wannabe JT’s 4&2 The S’baldings
Boshokkie Bandits 6&4 Double Trouble
The S’baldings 1up Boshokkie Bandits
Wannabe JT’s 4&2 Scratch my Handicap
The S’baldings A/S Double Trouble
The S’baldings 3&2 Scratch my Handicap
Double Trouble 3&2 Wannabe JT’s

Duckhook Team Knockout Champions

YEAR PLAYERS TEAM
2015 Ian Terbrugge & Paul Schoombie The Woodenspoons
2017 Bruce du Toit & Hugo du Preez MAKKERS
2018 Wille Koekemoer & Rick Louw TEAM NAM
2019 Randal Chetty & Bryton Ndiweni The Joiners

2020 Team Entries

Entry

Player 1

Player 2

Team Name

1

Mazz Lacueva

Ruben Swart

Won Direction

2

Anrich Fourie

Aldo Fourie

Benoni Boeties

3

Graham de Villiers

Gerhard Snyman

G-Force

4

Pieter Prinsloo

Okkie Britz

Daredevils

5

Jayson Janneker

Kevin Roman

African Hoopoes

6

Hussein Ismail

Muneer Vally

7

Marthinus Bekker

Ryan Estment

Boshokkie Bandits

8

Cornell Erasmus

Sarel Steyn

The Eagle Hunters

9

Hanno Oosthuizen

Bartjie de Klerk

Benson & Wedges

10

Randal Chetty

Bryton Ndiweni

The Joiners

11

John John J.V Vuuren

Heinrich Botes

Dude where’s my Par

12

Lukie Jansen

Carel v/d Meulen

Sultans of Swing

13

Frikkie Barnard

Danie Geldenhuys

Mighty Ducks

14

JP Atwood

Terance Richardson

Wannabe JT’s

15

Mark Borrajeiro

Tony Borrajeiro

Born-a-Hero

16

Kobus Schoeman

Alan Louw

Who’s your Caddy

17

Fats Calitz

Simon Meyer

Shafts & Balls

18

Dhana Perumal

Robert Michael

Natural Hazards

19

Kevin Ho

Chad Rose

CK off the tee

20

Prinay Panday

Allen Lee Son

Asian All Stars

21

Jason Ivins

Eddie Ivins

Steady Eddie

22

Rhyan Jeanson

Wayne Jeanson

Double Trouble

23

Louis Jeanson

Leon van Aarde

24

Peter Zachariou

Neel du Toit

The Eagles Return

25

Lyle Langly

Adam Ford

The S’baldings

26

Tiaan Schmulian

Rudi Matthee

Young Guns

27

Andre Kotze

Louis Rowan

Grip It And Sip It

28

Peter Wiid

Oswald Gibson

Foreplayers

29

Dylan de Beer

Harman Steyn

Viking Princess

30

Joey du Preez

Gregory Shaw

Knockout Around Boys

31

Albert Liebenberg

Johan Potgieter

Team Dimple Balls

32

Ewald van Wyk

Henry Hall

Balls deep

33

Nicki Vallentgoed

Billy Hall

NGK Spark Plugs

34

Eduan Potgieter

Seph Robertse

Aquilas

35

Dylan Stafford

Gideon Richter

Saints Boys

36

Mitchell De Ascensao

Kyle Lourens

Putt Putt Bar

37

Russell Tandy

Matthew Widdal

Scale from the Vale

38

Dorian Fourie

Chris MaWhinney

Wormburners

39

Malefane Mokoena

Nerudo Mregi

Black Panthers

40

Matt Bekene

Mark Beneke

The Beneke’s

Match Schedule

  • Teams Entering need to make themselves available for the Round Robin Fixtures
    Best efforts will be made to play these Pool Matches.
  • If both teams can’t play matches it will be a Draw and 1 point each will be allocated

Match Play Format

  • The Knockout will be a Match Play format.
  • Lowest Handicapped player with move down to Scratch.
  • The most Stableford points scored on each hole will determine the winner of the hole.
  • The hole must be won outright. If a team gets no points, the other team must make a point to win the hole.
  • Players will count for their DHG Handicap, no Gimmies to be given.

Event of a Tie – Group Phase

  • Each Team earns 1 point in the event of the Match ending in a Tie after 18 holes.

Event of a Tie – Knockout Phase

  • In the event of the Match ending in a Tie after 18 holes, the Duckhook stroke 1 count-back rule will apply.

OUR SPONSORS